Become a Member

Regional Open Series 2020 Winners

The 2020 Regional Open Series has finished, and 6 lifters have been crowned Champion. Due to the impact of coronavirus the Series was shortened from four events, to two, with every result counting towards the final standings.

Regional Open Series 2020 Winners

The Regional Open Series is scored in age groups, with lifters competing in either Youth (under 17), Senior (18 – 34) or Masters (35+) age groups.  Within each age group, lifters are ranked on Sinclair points in the Youth and Senior age groups, and on SMF points for the Masters age groups.  These points allow lifters from different bodyweight categories to be compared to give an approximate pound-for-pound rating.

The points for each lifter in each round of the Series have been added together to give a combined score, with the highest combined score in each region winning.  Points only counted towards the Series event they were scored in, for example if a lifter competed in the North and South Series separately, they have one score in each Series, the points have not been combined.  However, if a lifter competed in two Midlands Series, their scores have been combined to give a higher final result.

The overall best male and female in each age group have won a prize, with the Senior age group winners taking an adjusted prize of £135 each.  The Masters age group winners will receive an adjusted prize of £65 each.  The Youth age group winners will receive a state of the art PulseRoll vibrating foam roller each.

North Open Series

Senior Women

Rank Name Club Points
1 Sammy Rockett Yorkshire Strength 395.44
2 Cathy-Ann Myers Scarborough WLC 361.69
3 Freya Wade North Tyneside Barbell 361.48

Senior Men

Rank Name Club Points
1 Martin Kimberley Unattached 509.77
2 Piyush Pandey Unattached 499.53
3 Harvey Norton Unattached 464.46

Masters Women

Rank Name Club Points
1 Gemma Peregrine Unattached 292.62
2 Libi Heseltine Teesside Barbell Club 275.09
3 Lesley Mathie Teesside Barbell Club 224.32

Masters Men

Rank Name Club Points
1 Warren Nightingale Teesside Barbell Club 471.67
2 Bryn Jones Mytholmroyd WLC 275.28
3 Mathew Russell Unattached 246.43

Youth Women

Rank Name Club Points
1 Abigail Bowes Scarborough WLC 328.61
2 Chloe Sykes Yorkshire Strength 154.69
3 Emily Martin Scarborough WLC 125.06

Youth Men

Rank Name Club Points
1 James Richardson Unattached 490.54
2 Thomas Hughes Parkhead & Wansbeck WLC 230.52
3 Isaiah Maghie Asylum WLC 216.60

Midlands Open Series

Senior Women

Rank Name Club Points
1 Noorin Gulam Unattached 450.47
2 Kayleigh Steele Unattached 425.32
3 Kate Barton Woking WLC 360.83

Senior Men

Rank Name Club Points
1 Ed Smale Loughborough University PWLC 650.47
2 Sam Finch Loughborough University PWLC 534.69
3 Gordon Shaw Unattached 349.66

Masters Women

Rank Name Club Points
1 Rachael Hall Volentia WLC 141.90
2 Rachel Ellison Wildboar WLC 133.51
3 Cheryl Williams Fareham Barbell 127.55

Masters Men

Rank Name Club Points
1 Thomas Hunt GFT Barbell Club 250.98
2 Nigel Bluff Atlas WLC 246.12
3 Steve Harris Unattached 210.22

Youth Women

Rank Name Club Points
1 Romi Ster-Dawson Wildboar WLC 145.74
2 Libby Ellison Wildboar WLC 138.69
3 Melody Beddis Wildboar WLC 133.18

Youth Men

Rank Name Club Points
1 Sebastian Lawton St Birinus School WLC 221.02
2 Elliott Tappin St Birinus School WLC 197.23
3 Corey Swaine St Birinus School WLC 195.18

South Open Series

Senior Women

Rank Name Club Points
1 Jess Gordon Brown Brunel University WLC 521.61
2 Eleanor Mawson Wisdom 4 Weightlifting 367.00
3 Michaela Shaw West London Lifters 327.34

Senior Men

Rank Name Club Points
1 Kristian McPhee Brunel University WLC 586.07
2 Jinseok Heo Unattached 472.08
3 Solomon Ocquaye Brunel University WLC 297.36

Masters Women

Rank Name Club Points
1 Georgina Williams Unattached 155.11
2 Sarah Dawes-Clark Unattached 149.19
3 Jenni Ball Orwell WLC 144.03

Masters Men

Rank Name Club Points
1 Mihai Bagutiu Unattached 531.56
2 Richard George CrossFit Tuffnell 407.46
3 Paul McCabe-North Reading WLC 228.57

Youth Women

Rank Name Club Points
1 Charlotte Neale Unattached 204.38
2 Poppy Wilshire Yorkshire Strength 167.32
3 Jorja-Leigh Clarke Unattached 142.13

Youth Men

Rank Name Club Points
1 Edward Owen Unattached 558.98
2 Connor Kemp Essex WLC 355.63
3 Oliver Barzyk Brunel University WLC 197.82

Click to view the full results list for all Series and age groups.

Partners

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more.

Accept and close